NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sutherland, Tui T. - "Szpony mocy"

Roanhorse, Rebecca - "Gorejąca gwiazda"

Ukazały się

Gajzler, Joanna W. - "Necrovet. Radiografia bytów nadprzyrodzonych"


 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Fawcett, Heather - "Emily Wilde Encyklopedia elfów i wróżek"

 Grothaus, Michael - "Piękni lśniący ludzie"

 Kristoff, Jay - "Cesarstwo potępionych" (czerwona)

 Moder, Jaga - "Sądny dzień"

 Corland, Mai - "Pięć pękniętych ostrzy"

 Howey, Hugh - "Zmiana" (wyd. 2024)

Linki


Fantastyka - Wydanie Specjalne 01/2010 - omówienie

W pierwszym tegorocznym wydaniu specjalnym „Fantastyki” – cztery opowiadania, wszystkie rodzimych autorów. Jak wypadają polscy twórcy po dwóch solidnych wydaniach wypełnionych prozą zagraniczną?
Adam Przechrzta zabiera czytelnika w rok 1942 („Demony Lenigradu”). W oblężonym mieście, w którym ludzie masowo umierają od mrozu, głodu i chorób, oficer wojskowego wywiadu tropi tajemniczą sektę „Doskonałych”, siejącą postrach wśród żołnierzy i mieszkańców. Świetny warsztat, wyraziste postacie i niepowtarzalny klimat umierającego miasta, w którym szerzą się bandytyzm i kanibalizm, tworzą materiał na niezwykle ciekawą opowieść. Czyta się wyśmienicie i szkoda tylko, że opowiadanie kończy się nie wykorzystawszy drzemiącego w nim potencjału.
Gorzej wypada „Zajebisty singiel” – opowiadanie autorstwa Marka Żelkowskiego i Wiktora Żwikiewicza. Pisarski duet snuje historię dziennikarza, który, robiąc wywiad z szalonym naukowcem, wypływa na szerokie wody alkoholowych, onirycznych wizji, by odkryć tajemnicę wszechświata. Opowiadanie zostało gęsto nafaszerowane humorem. Niestety, jeśli komuś nie sprawi przyjemności dotrzymywanie kroku lawinie żartów i aluzji, to brnięcie przez kolejne akapity może być doświadczeniem mało zabawnym.
Najdłuższy tekst wydania serwuje Sebastian Uznański – „Anielskie dziecko” to antyutopia bardzo mocno przyprawiona groteską, albo wręcz parodia antyutopii. Fabuła nie odbiega od gatunkowego schematu – wybraniec odstający od reszty zaczyna dostrzegać i rozumieć zakłamanie i niesprawiedliwość otaczającej rzeczywistości; obserwuje, analizuje, próbuje przeniknąć przez zasłonę fałszu i odnaleźć prawdę; przechodzi długą drogę od „przebudzenia” do otwartego buntu.
O specyfice wizji Uznańskiego decydują jednak szczegóły – seksualne inklinacje dominującej ideologii, absurdalność odkrywanych tajemnic rzeczywistości, obsesyjnie wręcz powracający motyw penisa (kastrowani robotnicy nie mają świadomości, że gdzieś w innym zakątku świata kobiety delektują się kiełbaskami...). Problem w tym, że ta szalona wizja bardzo szybko przestaje być zabawna, a zaczyna być zwyczajnie niesmaczna i męcząca. Trudno odgadnąć, jaki był zamysł autora, ale jeśli oceniać opowiadanie w kategorii żartu z dystopijnej konwencji, to jest ono nieco przegadane.
Wydanie zamyka „Moda” Janusza Stasika – opowieść rozgrywająca się w świecie, który oszalał na punkcie chirurgii plastycznej. Z tym jednym zastrzeżeniem, że zamiast mody na piękno – zapanowała moda na brzydotę. Ludzie wydają oszczędności życia, aby profesjonalnie i możliwie najefektowniej się oszpecić, a nielicznych, którzy opierają się modzie, czeka ostracyzm i rosnąca społeczna presja. Schemat fabularny jest w jakimś stopniu podobny do opowiadania Uznańskiego – znów obserwujemy problemy buntownika przeciw opresyjnemu społeczeństwu. Różnica jest taka, że tekst nie jest długi, a akcję poprowadzono na tyle dynamicznie, że przy tekście Stasika nie grozi czytelnikowi nuda.
Podsumowując – warte uwagi są z pewnością, nie silące się na zabawność, „Demony Leningradu”. Pozostałe teksty raczej nie zachwycą, a ich odbiór w dużej mierze zależy od zgodności między poczuciem humoru autora i czytelnika.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2010-02-26 19:29:02
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wiedźmiego króla"


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Salik, Magdalena - "Wściek"


 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

Fragmenty

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Kluczek, Stanisław - "Zamek Gardłorzeziec"

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS