NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Dashner, James - "Dziedzictwo labiryntu"

Ukazały się

Gajzler, Joanna W. - "Necrovet. Radiografia bytów nadprzyrodzonych"


 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Fawcett, Heather - "Emily Wilde Encyklopedia elfów i wróżek"

 Grothaus, Michael - "Piękni lśniący ludzie"

 Kristoff, Jay - "Cesarstwo potępionych" (czerwona)

 Moder, Jaga - "Sądny dzień"

 Corland, Mai - "Pięć pękniętych ostrzy"

 Howey, Hugh - "Zmiana" (wyd. 2024)

Linki


Czas Fantastyki 1/2011 - omówienie numeru

Pierwszy tegoroczny numer „Czasu Fantastyki” prezentuje się naprawdę nieźle. Połowa numeru to teksty, które czyta się wyśmienicie, wnoszące coś sobą i po prostu bardzo smakowite. Nawet komiks przypadł mi do gustu, co dotąd zdarzało się jedynie sporadycznie. Pozostałe artykuły, z wyjątkiem dosłownie dwóch1) , to teksty również na poziomie, choć szybko znikające z pamięci.
Poniżej kilka słów o tych najlepszych z najlepszych.

Obchodzący w styczniu 75. urodziny Lech Jęczmyk2) zaprasza do zwiedzania światów, które przeminęły, opowiadając osobiście, błyskotliwie, miejscami z humorem, a gdzie indziej z refleksją o czasach sprzed wojny, późniejszej zawierusze i latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Interesującym uzupełnieniem fragmentów wspomnień Jęczmyka jest szkic Krzysztofa Sokołowskiego3) , opowiadającego o Jęczmyku i wskazującego pewne tropy w książce „Trzy końce historii, czyli Nowe Średniowiecze” Jęczmyka, którymi warto podążyć.

Konrad Godlewski4) przypomina okoliczności śmierci Bruce’a Lee i idąc tropem narosłych wokół niej domysłów i plotek opowiada o mitycznej technice wibrującej dłoni, podobno znanej największym mistrzom kung fu, pozwalającej jednym nieznacznym ciosem spowodować śmierć człowieka oddaloną w czasie nawet o kilka miesięcy. Autor stara się też odpowiedzieć na pytanie: co zabiło Bruce’a i czy technika wibrującej dłoni w ogóle istnieje.

Pierwsza z planowanych czterech części szkicu Jagi Rydzewskiej5) przenosi czytelnika w świat islamu, opowiadając o jego symbolach i ich korzeniach, różnicach między fantastyką islamską a muzułmańską, poszukując ich przykładów w literaturze, wyjaśniając rolę i wybrane zapisy szariatu. Rydzewska stara się ukazać islam takim, jakim jest, a obraz ten miejscami dalece odbiega od jego powszechnego wizerunku. Dla mnie zdecydowanie tekst numeru, poszerzający horyzonty.

Wywiad z Dariuszem Filarem6) , autorem, publicystą, profesorem i ekonomistą, przeprowadzony przez Marka Żelkowskiego to interesujący zapis rozmowy o początkach pisarskiej kariery, debiucie, procesie twórczym, książkach czy inspiracjach. Jednak to także rozmowa o czasach minionego ustroju, problemach z cenzurą, znajomościach w środowisku, które bywały bardzo pomocne, oraz udziale w wydarzeniach sierpnia 1980 r. Pytania właściwie powtarzalne, ale odpowiedzi w większości interesujące i dlatego wywiad warto przeczytać.

W dziale felietonów Michał Cetnarowski7) z przenikliwością, do której zdążył już przyzwyczaić czytelników „Czasu Fantastyki” prowadzi rozważania wokół powieści „Rzeka bogów” McDonalda i „Teranezji” Egana. Z kolei Jacek Dukaj8) bierze na warsztat inną książkę Egana – „Zendegi”, i pokazuje, że potrafi pisać równie inteligentnie bez użycia wygimnastykowanego na siłę języka, którego przykład można znaleźć w poprzednim numerze. Zresztą tekst Dukaja9) z poprzedniego numeru, będący polemiką ze szkicem Szostaka10) na temat jego autorskiej wizji fantasy doczekał się w najnowszym numerze krytyki ze strony Teresy Reśniewskiej11). Solidny i konstruktywnie krytyczny artykuł czyta się z przyjemnością, a argumenty których używa autorka inspirująco włączają się do swobodnego dialogu Dukaja z Szostakiem. Na zakończenie – Arkadiusz Grzegorzak przytacza anegdoty o skrajnym fanowstwie, z jakim można zetknąć się na zachodzie. Zwłaszcza o tzw. one-man-show, czyli odgrywaniu scen ulubionych filmów w pojedynkę. Przytacza i zwięźle komentuje. Ku przestrodze?

Jeżeli kwartalnik kupujecie wyrywkowo, zróbcie to właśnie teraz. Ten numer zdecydowanie zasługuje na uwagę i wnikliwą lekturę. Może nawet sprowokuje jakieś ożywcze dyskusje? Jeżeli nie w szeroko pojętym środowisku, to może chociaż wśród znajomych, przy piwie? Tak czy inaczej przeczytać warto – polecam.


1) Jedynie „Jeszcze Nowsze Średniowiecze”, s. 3 Jęczmyka oraz „Pani Śmierć. Słowiańskie hipostazy w fantastyce”, s. 18 Elżbiety Żukowskiej wprowadzają nieco zamieszania do naprawdę dobrego numeru magazynu.

2) „Światło i dźwięk”, s. 6

3) „Rozrywka zwana myśleniem”, s. 12

4) „Wibrująca pięść, czyli zły dotyk Azjaty”, s. 15

5) „Księżyc rośnie, księżyc maleje, czyli fantastyczno-feministyczne spojrzenie na islam”, s. 22

6) „Samo bycie znanym to trochę mało”, s. 37

7) „Rozpoznanie walką”, s. 50

8) „Powrót z przyszłości”, s. 52

9) „Ten typ tak ma”, s. 46 [w: „Czas Fantastyki” nr 4 (25) 2010]

10) „Po co fantasy realizm?”, s. 10 [w: „Czas Fantastyki” nr 4 (25) 2010]

11) „Literatura, osobowość, mity...”, s. 57



Autor: Krzysztof Kozłowski
Dodano: 2011-05-04 22:07:02
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wiedźmiego króla"


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Salik, Magdalena - "Wściek"


 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

Fragmenty

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Kluczek, Stanisław - "Zamek Gardłorzeziec"

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS