NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kade, Kel - "Mag bez reputacji"


 Domagalski, Dariusz - "I niechaj cisza wznieci wojnę"

 Dębski, Rafał - "Gwiazdozbiór kata"

 Larson, B.V. - "Świat Miasta"

 Mortka, Marcin - "Karaibska krucjata. La Tumba de las Piratas" 2024

 Antologia - "Imagination. Tom 1"

 Chakraborty, Shannon - "Przygody Aminy Al-Sirafi"

 Pilipiuk, Andrzej - "Okiść"

Linki

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Lavinia
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Data wydania: Listopad 2023
ISBN: 978-83-8352-137-4
Oprawa: Twarda
Format: 151 x 231
Liczba stron: 320
Cena: 55,00 zł
Rok wydania oryginału: 2008
Wydawca oryginału: Harcourt



Le Guin, Ursula K. - "Lawinia"

Dać komuś głos – czy może być większy prezent?


Kwestia zakupu świątecznych podarków pewnie zaprzątała właśnie głowy wielu z nas. Co mogłoby naprawdę naszych bliskich ucieszyć? Czy byłoby to coś prostego, a jednocześnie niesamowitego? „Lawinia”, ostatnia powieść nieodżałowanej Ursuli K. Le Guin stanowi swoisty dar autorki dla jej głównej bohaterki. Lawinia to jedna z postaci pojawiających się w „Eneidzie”: kandydatka na ostatnią żonę Eneasza, który po ucieczce z Troi przybywa przez Sycylię w okolice współczesnego Rzymu (wtedy rzecz jasna jeszcze nieistniejącego). Oddanie jej ręki groźnemu nieznajomemu wywołuje wojnę, w której biorą udział różne latyńskie plemiona, Trojanie i Etruskowie. Nieukończony poemat Wergiliusza nie pozwala dowiedzieć się, jak skończyły się losy obiecanej sobie pary; co ważniejsze dla powieści Le Guin, sama Lawinia nie wypowiada w „Eneidzie” ani jednego słowa.

Amerykańska pisarka postanowiła opowiedzieć historię latyńskiej księżniczki jej własnymi słowami. Obserwujemy Lawinię od wczesnego dzieciństwa, poznając jej skomplikowane relacje z wyalienowaną matką Amatą i kochającym ojcem, królem Laurentum. Realistycznie przedstawione detale życia w VIII wieku przed naszą erą szybko zaczynają się mieszać z wątkami fantastycznymi. Narratorka wyjaśnia nam, że wie, kim była, a wręcz zdaje sobie sprawę z tego, że do życia powołał ją „poeta”. Spotkania Lawinii z mającym się dopiero narodzić, a jednocześnie stojącym u kresu życia Wergiliuszem w świętym gaju w Albunei stanowią zasadniczą siłę napędową narracji, przynajmniej do czasu przybycia Eneasza i jego towarzyszy. Trojanie pojawiają się w pobliżu Laurentum dokładnie wtedy, gdy nadchodzi czas wydania Lawinii za mąż. Oczywistym kandydatem jest Turnus, władca pobliskiej Ardei i faworyt Amaty. Na jego drodze staje jednak usłyszana w świętym gaju przepowiednia, która mówi, że los księżniczki zwiąże się nieodwołalnie z przybyszami z obcych krain.

Dla niektórych czytelników powieść Le Guin będzie stanowić ciekawy historyczny opis Lacjum w czasach przedrzymskich, dla innych okazję powrotu do „Eneidy” (czy też do pierwszego spotkania z eposem Wergiliusza), jeszcze dla innych okazję do zastanawiania się nad kwestią determinacji ludzkich losów i rolą sztuki, czy dokładniej literatury w tworzeniu historii. Oczywiście „Lawinia” to książka na wskroś feministyczna, we właściwym, a nie zdeformowanym rozumieniu tego słowa. Narratorka jest postacią o indywidualnej osobowości i potrzebach, podejmującą samodzielne decyzje – w ramach otaczającej ją rzeczywistości. Jednocześnie, jak sama mówi, „Nie jestem kobiecym głosem, którego być może się spodziewaliście. Nie z urazy spisuję moją historię.”. Nie oskarża Wergiliusza o jej uciszenie, zdaje sobie sprawę, że to on powołał ją do życia i stworzył szansę na zaistnienie. A ponad dwa tysiące lat później kalifornijska autorka dała jej głos.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2024-01-03 15:42:31
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"


 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia"

 Fosse, Jon - "Białość"

Fragmenty

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

 Silverberg, Robert - "Księga czaszek"

 Scalzi, John - "Wojna starego człowieka" (Wymiary)

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS